Centre de concurs

Liceul Teoretic "Jean Monnet" București

Colegiul Național „Jean Monnet”

Liceul Teoretic „Jean Monnet” este un liceu din București, situat în cartierul Primăverii din sectorul 1. În prezent, liceul poartă numele omului politic francez Jean Monnet, unul dintre fondatorii Uniuniii Europene. Liceul are clase de informatică, științele naturii, dar și filologie și științe sociale.

Contact:

Mijloace de transport în comun:

 • Metrou – stația Piața Aviatorilor;
 • Autobuze: 182, 282 – stația: Sala Lucian Grigorescu;
 • Autobuze: 131, 282, 301, 330, 331, 335 – stația: Piaţa Charles de Gaulle.

Liceul Teoretic "Nicolae Iorga" București

Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”

Liceul Teoretic „Nicola Iorga” se mândrește cu generații întregi de absolvenți care îl reprezintă cu cinste nu numai în toate colțurile țării, ci și în toate colțurile lumii. Elevii absolvenți au ajuns în funcții de răspundere în cadrul NASA, alții au ajuns oameni politici în țară sau în alte țări din Europa. Clasele puse la dispoziție acoperă toate specializările disponibile.

Contact:

Mijloace de transport în comun:

 • Metrou – stația 1 Mai;
 • Autobuze: 205, 282, 300 – stația: Vasile Gherghel;
 • Tramvaie: 24, 42, 45 – stațiile: Bulevardul Mareşal Averescu, Piața Domenii.

Liceul Greco-Catolic “Timotei Cipariu” București

Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” București

Liceul Greco-Catolic „Timotei Cipariu” promovează și valorifică potențialului educativ propriu al fiecărui copil, contribuind la formarea integrală, liberă și armonioasă a fiecărui elev, considerat ca persoană umană, unică și valoroasă pentru societate.

Contact:

Mijloace de transport în comun:

 • Metrou – stația 1 Mai;
 • Autobuze: 105, 780 – stația: Clăbucet;
 • Autobuz: 422 – stația: Carpați;
 • Autobuz: 300 – cap de linie, stația Clăbucet;
 • Troleibuz: 65, 86 – stația: Carpați;
 • Tramvaie: 24, 42, 45 – stațiile: Carpaţi, Bulevardul Ion Mihalache, Clăbucet.

Colegiul Național de Informatică "Tudor Vianu" București

Colegiul Național „Tudor Vianu”

Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” este una din primele instituţii preuniversitare din învăţământul românesc cu tradiţie în informatică. A fost fondat în 1928; astăzi este unul din cele mai bune licee din ţară în domeniul ştiinţelor. Este situat în zona Piaţa Victoriei.

Contact:

Mijloace de transport în comun:

 • Metrou – stația Piața Victoriei;
 • Autobuze: 205, 282, 300 – stația: Piața Ion Mihalache;
 • Tramvaie: 20, 24, 45 – stația: Piața Ion Mihalache.

Colegiul Național "I. L. Caragiale" București

Colegiul Național ”I. L. Caragiale” București

Colegiul Național “I.L. Caragiale” este o școală cu tradiție de mai bine de un secol, în care s-au educat și format generații de intelectuali bucureșteni. Astăzi, este o instituție modernă de învățământ, orientată spre formarea unor adulți a căror personalitate să le permită integrarea cu ușurință în cadrul valorilor europene.

Contact:

Mijloace de transport în comun:

 • Metrou – stația Piața Victoriei sau Stația Aviatorilor;
 • Autobuze: 182, 282, 301, 330, 331, 335 – stația: I.L. Caragiale;
 • Tramvaie: 34, 46 – stația: Perla.